İğne Oyası Papatya Modeli Yapılışı

igne-oyası-papatya-yapılışı

İğne Oyası Papatya Modeli

İğne oyası papatya modeli ev tekstil ürünlerinde, tülbentlerde, takılarda, çantalarda ve giysilerde kullanılabilen bir örnektir. İster çeyizinize koyacağınız havlunuza isterseniz de saçınıza takacağınız tokada bu modeli tercih edebilirsiniz. Oldukça şık ve zarif olan papatya modeli özellikle iğne işi ile yapıldığında dikkat çekmektedir.

İğne Oyası Papatya Modeli Nasıl Yapılır?

Namaz başörtülerinde ve günlük kullanılan tülbentlerde iğne oyası papatya örneği yapılarak bu örtülere renk ve şıklık getirilmektedir. Zürafa ile başlanan ve oldukça kolay olan papatya modeli tek katlı ya da çift katlı şekilde yapılabilir. Sizler için sık iğne tekniğinin kullanıldığı bu örnekte çift katlı papatya modelini hazırladık.

İğne Oyası Papatya Modeli Yapılışı

  • İlk olarak parmağımız üzerinde 6 adet zürafa çekelim. Sonunda ipi çekip büzdürelim.
  • İkinci sırada 7 veya 8 kez dolanarak boru kısmını oluşturalım.
  • Ardından bir zürafanın içerisine 3 tane zürafa çekerek devam edelim. Yalnızca ortadan artırma yapalım ve yine 3 zürafa çekerek sıramızı tamamlayalım.
  • Bu kısmı 6 sıra boyunca ortadan artırıp 3 zürafa şeklinde yapalım. 7.sırada zürafa sayısını 2’ye ve 8.sırada ise 1’e düşürelim. Bu şekilde papatyamızın ilk yaprağını tamamlayalım.
  • Diğer 5 zürafanın içine de yukarıda ki gibi yapraklarımızı yapalım. Papatyamızın toplam 6 adet yaprağı olacak.
  • İkinci kat içinde yine 6 adet yaprağı yukarıdaki adımları takip ederek yapalım. İkinci kat papatya çiçeklerini ilk çiçeğin içerisine geçirelim ve alt kısımdan sabitleyelim.
  • Son olarak papatyanın orta kısmında ki sarı tohumunu yapalım. Bunun için sarı renkteki ipi bir kalem arkasına 15 defa dolayalım. Ardından ortadan iki düğümle sabitleyelim. Papatyanın ortasından geçirerek alt kısımdan bağlayalım.

İğne oyası papatya modeli hazır! Papatya çiçeklerinin arasına pır pır ya da kaya benzeri örnekler yapabilirsiniz. Özellikle dikkat çeken bir örnek olduğundan şık davetlerde fular üzerinde ve eşarplarda bu motifi kullanabilirsiniz.

12 yorum

  1. benim zil modeli cok hosuma gitti özelikle orguyu sık dokumasi ilgimi cekti bakalım yapabilicekmiyim model olsa elimde birebir olur ama modele nasıl ulasabioir acaba ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*