Püsküllü İğne Oyası

püsküllü iğne oyası modeli

Püsküllü iğne oyası modeli yazma, havlu ve tesbih gibi pek çok ürünün kenarlarını süslemek için kullanılmaktadır. Farklı materyaller kullanılarak yapılan bu iğne oyası, ipi çakmağa sararak ya da farklı bir obje kullanılarak ortaya çıkarılabilir. Püskül iğne oyası açık ya da koyu renk yazmalara yakışan ve püsküllerin farklı farklı renklerde yapıldığı bir modeldir.

Öncelikle bu modeli yapabilmek için püskül yapımını öğrenmeli, ister çatalla isterseniz çakmakla renkli püskülleri yapmalısınız. Sizler için püskül yapımına kısaca değineceğiz.

Püsküllü İğne Oyası Yapılışı

Evde kullanmadığınız bir şişi U haline getirerek işe başlıyoruz. İstediğiniz renkte ki ipi alın ve iğneye normalden daha uzun şekilde takın. Ardından parmağınız ile aparata sabitleyin. İpi sarma işlemine geçin ve ipin kaymaması için sıkıca tutun.

Püsküllerin dolgun durmasını istiyorsanız ipi U şeklinde ki aparata 25 defa sarın. Sarma işlemi bittiğinde iğneyi tüm ipleri içine alacak şekilde alt kısımdan sokun. Alt kısımda ki ipi iğneye 2 kez dolayın ve düğümleyin. İkinci düğümü atın ve aynı şekilde ipi dolayarak düğümünüzü atın. Bu kısma 5 kez düğüm atmalısınız. En son ipi iğneden çıkarın ve fazla ipleri makas ile kesin.

Aparattan püskülü çıkarın ve uç kısmını yapmak için tam ortadan kesin. Uçlarını makasla kesin ki yakın ipler atmasın. Püskülümüz hazır, şimdi sıra yazmaya eklemeye geldi.

Tülbentin tamamına zürafa çekin ve ara model olarak sinek kanadını kullanın. Bunun için zürafanın içine 1 adet pırpır yapmanız yeterlidir. Pırpırın üst kısmına geçin ve düğüm atıp aşağıya inin. Hazırladığınız püskülün dip kısmından iğnenizi geçirin ve alt kısımda ki zürafanın içine batıp püskülü sabitleyin.

Püsküllü iğne oyası modeli için rengarenk iplerle püsküller hazırlayın. 5 adet ara oya sonrasında her bir kısma bu püskülleri yukarıda belirttiğimiz gibi sabitleyin.

Ara oya olarak sinek kanadı olarak bilinen iğne oyası motifini tercih edebilirsiniz. Ya da kendi sevdiğiniz bir iğne oyası örneğini ara model olarak kullanabilirsiniz. Bu harika oya modeli hem günlük kullanımlarda hem de ev oturmalarında oldukça güzel duracaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*